Třezalka tečkovaná – léčivý olej a čaj


Třezalka tečkovaná

Pokud dáváte přednost přírodním produktům před chemickými a nechce za ně dávat nekřesťanské peníze, mám pro Vás návod jak doma a za minimum nákladů připravit třezalkový olej, který ve vaší lékárničce plně nahradí olej z aloe vera či čaj působící jako slabé antidepresivum i na žaludeční problémy.

Třezalka tečkovanáNejprve něco málo o samotné bylině. Rostlina vysoká 30-60 cm s drobnými žlutými květy a lístky poseté „tečkami“, které, pokud po nich přejedete prsty, tak Vám je zbarví do červena. V České republice je její výskyt hojný a najdeme ji prakticky všude. Roste na loukách, okrajích lesů, podél cest a na stráních. Kvete od června do září, takže na její sběr máte dostatek času, sbírají se květy hned po rozkvětu, podle lidových pověstí nejlépe na svatého Jana.

Jak tedy připravit léčivý olej? Žlutými kvítky naplníme zavařovací sklenici a zalijeme až po okraj, ideálně olivovým olejem. Sklenici uzavřeme a na cca 2-3 týdny dáme za okno na sluníčko. Olej díky barvivu hypericinu získá červenohnědou barvu. Takto zbarvený olej přecedíme a přelijeme do skleněné uzavíratelné lahve a uskladníme ve tmě. Tímto způsobem připravený olej se využívá k zevnímu požití na odřeniny, drobné popáleniny, otoky, naraženiny, modřiny. Třezalka se taky doporučuje jako mazání na revma, vykloubeniny a výrony. Olej můžeme požít i na štípance od hmyzu. Třezalka působí jak antibiotikum, působí protizánětlivě, tlumí bolest a svědění.

Léčivé účinky třezalky tímto ovšem nekončí. Ze sušených květů si můžete uvařit čaj. Doporučuje se při zánětech žaludku, nevolnosti, žaludečních neurózách, nechutenství. Čaje z třezalky působí i na nervovou soustavu. Pokud do sebe nechcete cpát vysoce návykové prášky na spaní, zkuste si před spaním uvařit čaj z této byliny. Trpíte‑li obzvláště v zimním období skleslostí, špatnou náladou, či lehkou depresí, odvar z třezalky je tou správnou volbou.

Třezalku by neměli užívat lidi trpící těžkou cukrovkou, alergií, velmi nízkým tlakem a lidé s metastazujícím nádorem. Po požití třezalky, obzvláště pokud jí budete užívat dlouhodobě, ovšem to se při samoléčbě nedoporučuje, se vyhýbejte přímému slunečnímu záření, poněvadž třezalka zvyšuje fotosenzitivitu kůže.

Krém na černé tečky


Aviril dětský krém

Proč se tvoří černé tečky? 

Tvoření černých teček na nose, nebo bradě je způsobeno tím, že máme na tváři rozšířené póry. Někdo víc, někdo méně. Černé tečky se začínají tvořit z prachu, tím, že se potíte, také městským prostředím, kde je špinavé ovzduší, nebo špatným odlíčením. Tahle nečistota se Vám usadí v pórech a vznikne černá tečka.

Celý příspěvek

Tělový peeling


Proč kůže vytváří nové buňky?

Loupání kůže je zcela žádoucí. Pod starou kůží se tlačí na povrch nová, takže je přirozené, že se ta stará musí oloupat. Loupání zdravé kůže není viditelné, může být zřídka vidět na sušších místech pokožky.  Nejčastěji se kůže oloupe při spálení se na sluníčku. Spálení se na sluníčku je nebezpečné kvůli možnému vzniku rakoviny kůže. Proto je nutné připravit tělo a kůži na opalování.

Celý příspěvek

Šampón proti lupům


Proč se tvoří lupy?

Lupy jsou odumřelé částečky kůže na hlavě. V článku o tělovém peelingu jsme se dozvěděli, že tělo vytváří nové buňky neustále, to samozřejmě platí i pro pokožku hlavy. Rozdíl mezi tělem a hlavou je ten, že kůži na hlavě můžeme vidět, protože to nejsou miniaturní částečky jako na těle. To, že jdou lupy na hlavě vidět, zapříčiňuje kožní maz na pokožce hlavy, protože lupy se živí tuky a tím se zviditelňují.

Nejčastějšími příčinami tvoření lupů je například stres, nedostatečná hygiena, špatné stravování, nebo špatně zvolená pokrývka hlavy.

Celý příspěvek

Bradavice


Česnek naložený v octu

Co to vlastně jsou bradavice a proč se tvoří?

Bradavice jsou malé výrustky, většinou se tvoří na nohou nebo na rukou. Nejčastěji se mají drsný povrch připomínající kůži, která se loupe. Po snaze násilně odloupnout kůži, což jde těžko, jde pod ní vidět malé černé tečky. Tyhle černé tečky jsou kořeny bradavice a je těžké se jich zbavit k Vaší spokojenosti.

Celý příspěvek